Bilgi Bankası

Gres Yağları

Gres Yağları | Nitroper Petrol Ürünleri
Gres Yağları | Nitroper Petrol Ürünleri

Gres Yağları Nedir?

Gres yağları sanayide kullanılmak üzere üretilen bir yağ türüdür. Sürtünme sebebiyle aşınma, kırılma, bozulma, ısınma gibi sebeplerden dolayı işleyemeyen ve birbiriyle alakası bulunan metal parçaların uyum ile çalışmasına yardımcı olan ve bu uyumu güçlendiren bir malzemedir. Bu yağ ilginç bir yağ türüdür. Sebebi ise yağın neredeyse katı bir halde olmasından kaynaklıdır. Diğer yağlar gibi akışkan bir yapıda değildir. Daha çok jel kıvamında olan bu yağ metal parçaların üzerinde akmadan uzun süre kalma özelliğine sahiptir. Ayrıca elimize bulaştığında kolay bir şekilde temizlenmesi mümkündür.

Gres Yağları | Nitroper Petrol Ürünleri

Basınç etmeni ile birlikte dayanıklılık da beraberinde gelmektedir. Bir makine ağır bir basınç ile karşılaştığında ve bunu yağ olmadan yapıyorsa dayanıklılık süresi oldukça kısadır.

Otomotiv sanayi alanında kamyon, traktör, tır ve otomobil gibi araçlar yüksek basınca maruz kalmaktadır. Bu araçların üretim bandındayken parçaların birbiri ile temasını daha da kolay kılan bir özellik sunan gres yağı ek olarak içinde bulundurduğu sabun ile temizlik de sunmaktadır. Parçanın havayla olan temasını kestiği için de paslanmayı önlemektedir. Bunun yanı sıra bulunduğu yüzeyin su ile temasını da kesmektedir.

Gres Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Bu tür gres yağlarının yüksek sıcaklık toleransı vardır ve suya karşı üst düzey bir direnç gösterir. Özellikle gıda makinelerinde kullanılmaktadır.

Bu tür gres yağları genel olarak menteşeler ve yatak gibi mobilyaların parçalarında sıklıkla kullanılır. Beyaz gres olarak bilinen bu çeşit yağ genel amaçlı kullanılan bir üründür. Yüksek viskoziteye sahiptir, basınç altında ve uzun süreli kullanımlarda oldukça iyi çalışır.

Bu tür yağlar rulmanlar gibi dönen makine bileşenleri için en uygun yağlardır. Mineral bazlı alternatiflerinin kullanımlarının çetrefilli olacağı aşırı sıcaklara ve ortamlara daha çok tolerans sunmaktadır.

Gres Yağları | Nitroper Petrol Ürünleri
Gres Yağları | Nitroper Petrol Ürünleri

Bu tür gres yağları yüksek mekanik stabilite ve mükemmel korozyon önleyici niteliklere sahiptir. Bir diğer avantajı ise karşılanabilir olmasıdır. Mineral esaslı gres türü, otomotiv sanayinin yanı sıra elektrik motorları ve su pompalarındaki kullanıma oldukça uygundur.

Bu tür gres yağları otomotiv sanayide en yaygın kullanılan üründür. Tipik olarak kalsiyum sülfonattan yapılırlar ve yüksek su direncine sahiptirler fakat yüksek sıcaklıklarda kullanılmaları doğru değildir.

Teknelerde ve tekne römorklarında da gres yağı kullanılmalıdır. Ancak bu tarz uygulamalarda kullanılan gresler, suya yüksek düzeyde maruz kalmaya uygun olarak kullanılmalıdır. Tatlı ve tuzlu su, normal gres yağlarını etkileyebilir. Bu nedenle deniz gresi suya dayanabilecek uygunlukta üretilmiştir.

Gres Yağının Kullanım Alanları

  • Depolamada kullanılan makine ve ekipmanların yağlanması,
  • Ağır koşullarda çalışan makine ve ekipmanların yağlanması,
  • Elektrik motorları ve dişli kutuları gibi ekipmanların yağlanması,
  • Kalın kapılardaki gres filmleri yalıtım

amacıyla kullanılabilirler.

Gres Yağları | Nitroper Petrol Ürünleri