Bilgi Bankası

Hidrolik Sistem Yağı

Hidrolik Sistem Yağı | Nitroper Petrol Ürünleri
Hidrolik Sistem Yağı | Nitroper Petrol Ürünleri

Hidrolik Sistem Yağı Nedir?

Hidrolik yağların amacı devrelerde kuvvet ve hareketin iletimini sağlamaktır. Herhangi bir sıvı yerine belli sınıfları olan hidrolik yağların kullanılmasının asıl amaçlarından biri devre elemanlarının korunmasını sağlamaktır. Yani aşınmayı, korozyonu ve uygun viskoziteye sahip olmalarında yardımcı olur. Devre elemanlarındaki boşluklardan sıvı kaçışını yüksek oranda engellemektedir. Kuvvete dönüşen basıncı oluşturmak adına sıvıyı sistemden pompalayarak güç iletmek için kullanılır. Yağ bazlı mineral yağlar, sentetik veya su bazlı da olabilmektedir.

Hidrolik sıvıların viskozitesi, sıcaklık arttıkça veya azaldıkça değişme eğilimi göstermektedir. Sıcaklık arttıkça yağ incelir. Sıcaklık azalırsa eğer yağ da kalınlaşmaktadır. Bu sebeple soğuk ortamlarda çok daha düşük viskoziteli bir sıvı daha iyi olur çünkü çok daha incedir ve akışkan özelliği çok daha fazla artmış olur.

Hidrolik Yağların Özellikleri Nelerdir?

Hidrolik Sistem Yağı | Nitroper Petrol Ürünleri
  • Kuvvet ve hareketlerin iletimini sağlar.
  • Sürtünme ve aşınmaya karşı korur.
  • Sızdırmayı engeller.
  • Soğutma sağlar.
  • Korozyona karşı korur.

Sıkıştırılmama özellikleri vardır. Böylece basınç ve harcanan güç, verimli ve anında istenen yere ulaşmaktadır. Hidrolik sistem yağları hava tutmaz. Sıvının içine karışabilecek hava kabarcıkları, sıkıştırılmama özelliğini etkilememesi adına oldukça hızlı bir şekilde yağdan ayrılmaktadır. Bu tür yağlar köpürme yapmazlar. Tıpkı deminki sebepten dolayı hava kabarcıkları hidrolik sistemde bulunmamaktadır. Uygun viskoziteye sahiplerdir. Hem kolayca akabilirler hem de sızmadan yağlama özelliğini korumaya devam etmektedir.

Hidrolik Yağları Nerelerde Kullanılmaktadır?

Üretim uygulamalarında kullanılmaktadır. Presler, ağır makineler, robotlar ve plastik enjeksiyon makinelerinde kullanıma uygundur.

Hammadde endüstrisinde kullanılabilir. Madencilik endüstrisi, köprü kumanda mekanizmaları, baraj gibi yerlerdeki kullanıma uygundur.

Hareketli ekipmanlarda da hidrolik sistem yağları kullanılmaktadır. Ekskavatörler ve kreynler, konstrüksiyon ekipmanı, uzun yol taşımacılığı yapan araçlar, tarım makinaları, uçak, gemi gibi taşıtlarda bu yağı kullanabiliriz.

Sızıntıları önlemeye de yardımcı olan bu yağ türü, sızdırmazlık maddesi olarak da işlev görmektedir.

Hidrolik Sistem Yağı | Nitroper Petrol Ürünleri