Bilgi Bankası

Pnömatik Regülatör

Pnömatik Regülatör | Nitroper Petrol Ürünleri
Pnömatik Regülatör | Nitroper Petrol Ürünleri

Pnömatik Regülatör Nedir?

Pnömatik devrelerde istenen şey havanın basıncının düşürülmesi ve istenen çalışma basıncına ayarlanmasıdır. Pnömatik basınç regülatörleri sistem basıncını ayarlanabilir kılmaktadır. Ayrıca farklı hava kullanımının miktarında değişimleri ve sistem basıncındaki oynamaları gibi etmenlere rağmen oldukça sabit tutar. Pnömatik regülatörler sadece mevcut basıncı düşürmeye yönelik çalışırlar. Hatta bulunan basınçtan daha yüksek bir basıncı ayarlamak, düzeyini değiştirmek kolay değildir.

Çalışma basıncının düzeyi ise düzeneğe entegre edilmiş manometre tarafından gösterilmektedir. Alttan sistem havası ve yukarıdan bir yay kuvveti uygulanmaktadır. Bahsedilen yay kuvveti ayar vidası ile istenen ayarlara getirilmektedir. Bu kuvveti uygulayan bir membran ile bir valf çubuğu yardımı ile hava akışını düzenler.

Pnömatik Regülatör | Nitroper Petrol Ürünleri

Hava kullanımı esnasında membran sistem hava beslemesini tekrar kullanıma uygun hale getirir. Çalışma basıncı istenilen seviyede ise kullanım için hava alınmaz fakat ayar vidası ile dikey bir şekilde yukarı doğru kaydırılırsa aşırı bir şekilde basınç, delik üzerinden çıkıp boşaltılır.

Pnömatik devre şemasında farklı gayeler ile kullanılmış pnömatik regülatörlere rastlanır. Basınçlı hava yolunun tam olarak girişinde, şartlandırıcı grubunun içerisinde mevcut olan regülatör sistem basıncını anlatıldığı gibi düzenlemek ve ayarlamak için kullanılmaktadır.

Bununla beraber tek etkili pnömatik silindirlerin giriş alanında da birer regülatör bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken şey ise silindirlerin tek etkili olması herhangi bir yön valfi ile kontrol edilmemesidir. Bu uygulamada pnömatik regülatör başlıca amacı pnömatik silindirlerin pistonun bulunduğu tarafı bir yön valfi ile kontrol edilmemesi. Bu uygulamada pnömatik regülatörün kullanıma yönelik olan hedefi pnömatik silindirlerin piston tarafının sabit bir basınç düzeyinde durmasını sağlamaktır. Eğer karşı direnç oluşturuyorsa da silindir milinin içeri kaçmasına izin vermemektedir. Bu şekilde pnömatik silindir sabit bir baskı kuvveti üretecektir.

Pnömatik Regülatör | Nitroper Petrol Ürünleri